Wiele z naszych działań, powiedzmy sobie szczerze…nie wygląda spektakularnie. Ciężko prezentuje się je na Instagramie i Facebooku, bo wyglądają nudno i często są żmudną, ciężką pracą. Ale to one prowadzą do kluczowych zmian. Dlatego dzisiaj, z okazji Dnia Organizacji Społecznych, pokazujemy Wam co robimy na co dzień. Przedstawiamy krótko nasze działania rzecznicze, strażnicze,  edukacyjne.

Spotkania w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego

Spotkania w Radzie WTP odbywają się raz w miesiącu i trwają..4 h. Pracujemy na nich nad rekomendacjami dla Warszawskiego Transportu Publicznego z różnych dziedzin – tematów zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy. My w Radzie pilnujemy kwestii związanych z dogodnymi przesiadkami, likwidacją barier na przystankach (w tym nielegalnego parkowania), wydzielania miejsc dla wózków i rodziców z małymi dziećmi oraz kobietami w ciąży, bezpieczeństwem przejazdów, w tym szkoleniem kierowców czy tym, jak powinna być rozwiązana kwestia przewożenia rowerów w komunikacji miejskiej. Wiele z naszych wytycznych zostało już zrealizowanych:

  • konsultacje taboru WTP, podczas którego osoby z różnymi ograniczeniami wskazywały swoje potrzeby i bolączki związane z konstrukcją tramwajów, wagonów metra, SKM i autobusów. Wnioski z tych konsultacji ZTM wdraża do ogłaszanych przez siebie przetargów na nowe składy;
  • szkolenia kierowców, w których m.in. położony został nacisk na pomoc w wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów osobom z wózkami dziecięcymi, gdy taka pomoc zostanie zasygnalizowana;
  • zmiany w oznaczeniach pojazdów. Na nasz wniosek ZTM systematycznie wprowadza nowe i dodatkowe oznakowanie dotyczące miejsc uprzywilejowanych. Przykładem są wydzielone kolorem na podłodze autobusów miejsca dla wózków. Oznakowania te możecie już zobaczyć w autobusach firmy Mobilis. Aktualnie obsługują one linie: 102, 139, 159, 181, 194, 197 ( tylko w dni wolne) ; 220, 255, 397 i 707. Analogiczne oznakowanie zastosowano także w autobusach marki Scania firmy ITS Michalczewski, na liniach: 118, 152 i 178. W trochę mniejszych autobusach marki Otokar firmy Arriva również zastosowano już takie oznakowanie: 107 ( w dni wolne); 196, 211, 212, 214, 225 ( w dni wolne) , 245 i 332;
  • kampania społeczna dot. ustępowania i nie zajmowania miejsc uprzywilejowanych, która odbędzie się w tym roku.

Spotkania w Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu

Spotkania KDS ds. Transportu odbywają się dwa razy w miesiącu, a zakres prac komisji jest bardzo obszerny. Konsultujemy szereg planów związanych z rozbudową linii tramwajowych, przebudową dróg i skrzyżować, tworzeniem nowych połączeń transportowych, a także kwestią zieleni w mieście. Nasz głos w pracach komisji podkreśla bezpieczeństwo pieszych, również przez ograniczanie ruchu samochodowego w ścisłym centrum i jego uspokajanie w newralgicznych obszarach miasta, likwidację barier architektonicznych, problemem parkowania na chodnikach co uniemożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się pieszych czy sprawy związane z ruchem pieszym i rowerowym. Kładziemy nacisk na konieczność wytyczania „dróg rowerowych”, nie „ścieżek rowerowych”, czyli przesunięcia ruchu rowerowego z chodników na ulice. Tak, gdzie nie jest to możliwe, wskazujemy na konieczność tworzenia fizycznych barier – pasa zieleni lub innej, która oddzieli ruch pieszy od rowerowego co zwiększy bezpieczeństwo spacerujących z dziećmi. Podczas spotkania z Prezydentem Soszyńskim 19.02.br., odpowiedzialnym za transport w m.st. Warszawy, mówiliśmy o konieczności podjęcia intensywnych działań przez miasto i jego służby, które ograniczą nielegalne parkowanie na chodnikach.

Testowanie miejsc przyjaznych rodzinom

Projekt Zmaluchem.pl jest najstarszym projektem, nad którym pracujemy. Stworzony z myślą o rodzicach, którzy szukają miejsc na obiad, kolacje, kawę – niekoniecznie tych dedykowanych dzieciom, ale w szczególności tych, które są włączające. Miejsc dla dorosłych, w których można pojawić się z dzieckiem bez obaw. Obecnie na stronie www.zmaluchem.pl jest ponad 240 miejsc – restauracji, kawiarnii, domów kultury, basenów, sal zabaw. Każde osobiście przez nas sprawdzone. To godziny podróży po Warszawie, litry wypitych kaw, setki obejrzanych toalet, przewijaków, kącików dla dzieci. Sprawdzamy czystość, dostępność wózkiem, bezpieczeństwo kącików dla dzieci, karty pod kątem zdrowego jedzenia dla dzieci. każde miejsce opisujemy, oceniamy i oznaczamy, abyście łatwo i szybko mogli znaleźć to najlepsze dla siebie.

Otwieramy miejsca kultury

Systematycznie udzielamy się na formach, w dyskusjach, bierzemy udział w warsztatach, podczas których pokazujemy przedstawicielom instytucji kultury dlaczego i jak otwierać się na rodziców z dziećmi. Do tej pory braliśmy udział w think-tankach organizowanych przez muzeum POLIN: „Muzeum odpowiedzialne społecznie” oraz „Dziecko w muzeum”, które odbędzie się w marcu br., działaniach w ramach akcji #muzealniaki, w tym konferencji „Muzeum nie tylko dla dzieci”, a także konferencji „Czy potrzebne nam muzea dla dzieci?”.

Zmiana organizacji pracy warszawskich przedszkoli

Od sierpnia 2018 r. prowadzimy działania, których celem ma być zmiana organizacji pracy przedszkoli, z naciskiem te w Warszawie. Rozpoczęliśmy od kampanii edukacyjnej „Mój przedszkolak” skierowanej do rodziców, aby pokazać im, jakie prawa do opieki przedszkolnej i żłobkowej mają. Od kilku miesięcy kontaktujemy się z władzami poszczególnych miast, aby zbadać w jaki sposób oni organizują pracę przedszkoli w wakacje. Intensywnie nalegamy na spotkanie z władzami Warszawy, aby pokazać im te rozwiązania i opowiedzieć o potrzebach rodziców i problemach dzieci i całych rodzin związanych z wakacyjną przerwą w przedszkolach.

Kampania mój przedszkola

Konsultujemy projekty, plany, dokumenty

Średnio jeden na kwartał. Do tej pory złożyliśmy uwagi i wnioski do 16 rządowych i miejskich dokumentów i planów skierowanych do konsultacji społecznych. Były to zarówno plany modernizacji wybranych obszarów Warszawy, jak i duże dokumenty takie jak: program Dostępność +, studium zagospodarowanie przestrzennego Warszawy czy Strategia Zrównoważonego Rozwoju. We wszystkich wnioskach zwracamy uwagę na potrzeby rodziców z małymi dziećmi, w szczególności związane z dostępnością architektury i przestrzeni publicznej, co ma bezpośredni wpływ na ich równość w społeczeństwie.

 

Podoba Ci się to co robimy? Uważasz nasze działania za wartościowe?
Wesprzyj nas!

Wsparcie finansowe od osób indywidualnych pozwala nam codziennie zmieniać rzeczywistość na bardziej przyjazną i otwartą na rodziców z dziećmi. Możesz nam w tym pomóc wpłacając darowiznę online lub przelewem na konto fundacji: 85 1140 2004 0000 3002 7734 3755 . Dziękujemy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *