Czy wiesz, że wiele ważnych dla rodziców spraw decydowanych jest na szczeblu samorządowym?

W kampania „Rodzic pyta, decyduje, głosuje” pokazujemy rodzicom, które – niezwykle ważne w życiu codziennym – kwestie decydowane są na szczeblu samorządowym. Od decyzji gmin zależy m.in. dostępność do opieki żłobkowej i przedszkolnej czy bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci.

  • Jedynie 39% gmin w Polsce posiada jakąkolwiek opiekę dla dzieci do lat 3 – żłobek, dziennego opiekuna, punkt opieki. Jednocześnie brak opieki dla maluchów to jeden z głównych czynników, który powoduje że kobiety po urlopach rodzicielskich nie wracają do pracy. A to właśnie gmina odpowiedzialna jest za budowę i utrzymanie żłobków. Zapytaj kandydatów w Twoim okręgu czy mają plan na wsparcie rodziców w zakresie organizowania opieki dla dzieci!
  • „Kryteria samorządowe”, jak sama nazwa mówi, ustalane są przez władze lokalne. To one determinują kolejność przyjęć do państwowego żłobka i przedszkola. Dodatkowe punkty za płacenie podatków czy bliskość miejsca zamieszkania to niektóre przykłady rozwiązań wprowadzanych przez gminy. Samorząd może też zdecydować o rozszerzeniu prawa do opieki przedszkolnej np. na 3-latki. Tak jest np. w Warszawie.
  • Czy publiczna opieka żłobkowa i przedszkolna w Twoim mieście jest bezpłatna? Może być! O wysokości opłat za opiekę i wyżywienie decydują władze samorządowe. One mogą też zdecydować o tym, które dzieci korzystają z placówek zupełnie bezpłatnie.
  • Bony żłobkowe, dopłaty do prywatnych placówek, opieka niani. Między innymi takie – dodatkowe – ułatwienia w opiece mogą wprowadzić gminy. Przykłady: Warszawa, Kraków, Marki, Giżycko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *