Szkolne ulice to bezpieczna droga do szkoły dla każdego dziecka!
Szkolne ulice to bezpieczne, wolne od hałasu i zanieczyszczonego powietrza ulice przed szkołami, przedszkolami i żłobkami, na których dzieci mogą spędzać czas realizując swoje potrzeby społeczne i fizyczne. Pozwalające na bezpieczne i często samodzielne dojście do szkoły. Szkolne ulice promują aktywne formy docierania do szkoły, wzmacniając procesy rozwojowe dzieci, zarówno w obszarze zdrowotnym, jak i poznawczym i społecznym.
Dlaczego potrzebujemy szkolnych ulic?
1. BEZPIECZEŃSTWO
Poranny czas odwożenia dzieci do szkoły charakteryzuje się pewną specyfiką: natężeniem ruchu w jednym momencie, który powoduje że zachowania kierujących samochodem rodziców różnią się od standardowych zachowań kierowców, a ulica przed szkołą przeżywa samochodowe oblężenie, do którego nie jest stworzona. Dlatego przestrzeń wokół szkoły powinna być zaprojektowana i wykorzystywana tak aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w różnym wieku, także tym najmłodszym, które mają niewiele ponad metr wzrostu i dlatego często nie są w ogóle widoczne dla kierowcy pojazdu np. w czasie manewru cofania.
2. POWIETRZE
Dzieci są najbardziej narażone na skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza. Są poddawane większej ekspozycji na zanieczyszczenia ze względu na wyższy stosunek częstości oddechów do powierzchni ich ciał oraz mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne przed wdychanymi cząstkami. Dodatkowo te naturalne bariery, takie jak nabłonek dróg oddechowych, jelit czy bariera krew-mózg rozwijają się gorzej, gdy dziecko oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Narażone na smog przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym częściej chorują, przeziębiają się, częściej dochodzi do infekcji oskrzeli i płuc, rozwijają się alergie i astma. Pojawiają się również problemy z koncentracją i myśleniem.
3. RUCH I ZDROWIE
Dzieci potrzebują ruchu, aby prawidłowo rozwijać się fizycznie. Codzienna droga do szkoły pieszo, na rowerze czy hulajnodze wspiera niezbędną dawkę ruchu. Zalecenia WHO (2020) – minimalna dzienna ilość aktywności dla grupy wiekowej 6-18 to 60 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności, połączonego z zajęciami o wysokiej intensywności i ćwiczeniami wzmacniającymi (3 razy w tygodniu). Nadmierna masa ciała, czyli nadwaga oraz otyłość, występowała u 21,3% dzieci w wieku 11-15 lat, w tym otyłość u 4,7% (HBSC 2018). W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia (2022).
Więcej o tym dlaczego powinniśmy tworzyć szkolne ulice przeczytasz TUTAJ.
PODPISZ PETYCJĘ O ZMIANY W PRAWIE, KTÓRE BĘDĄ WSPIERAĆ SZKOLNE ULICE
Szkolne ulice nie są nową koncepcją. Są rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo dzieci i czystość miejskiego powietrza, które zyskuje na popularności. Pierwsza szkolna ulica powstała w 1989 r. w Bolzano we Włoszech. Obecnie szacuje się, że na świecie jest ich blisko 1500 w ponad 16 krajach. Władze takich miast jak Londyn, Mediolan czy Tirana od lat sukcesywnie podnoszą bezpieczeństwo dzieci przy placówkach edukacyjnych traktując szkolne ulice jako priorytet dla swoich działań. Wierzymy, że dzieci w Polsce też mają prawo do bezpiecznej drogi do szkoły, które wspiera ich samodzielność w poruszaniu po mieście. Chcemy, aby otoczenie szkoły służyło dzieciom i im potrzebom, było miejscem w którym można bezpiecznie spędzać czas. Jednocześnie chcemy, aby dzieci w Polsce miały taką samą możliwość oddychania czystym powietrzem co ich rówieśnicy w Europie. Dlatego apelujemy o podjęcie działań, które zmienią prawo tak, aby szkolne ulice stały się powszechne także w Polsce, a dzieci zaczęły być dostrzegane jako pełnoprawi mieszkańcy naszych miast, których zdrowie, bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój są priorytetem dla władz każdego szczebla.
Powiedz o petycji swoim znajomym i pomóż nam zebrać 1000 podpisów!
Przykłady szkolnych ulic
Więcej o szkolnych ulicach przeczytasz na stronie www.ulicedladzieci.org
Chcesz wziąć sprawy w swoje ręce?
Dla zmotywowanych do działania mamy zaproszenie do udziały w europejskiej akcji #StreetsForKids. To szansa na zorganizowanie szkolnej ulicy w przed placówką Twojego dziecka! Bez względu czy jesteś rodzicem, uczniem, nauczycielem, dyrektorem placówki czy przedstawicielem/lką samorządu zapraszamy do zorganizowania akcji w ramach jesiennej edycji #StreetsForKids już 25 października.